پاسخ کده

پاسخ به شبهات با گارانتی

پاسخ کده

پاسخ به شبهات با گارانتی

پرسش:

صحبت های خصوصی امام حسین(ع) با اصحابش یا حضرت زینب(س)چطور به ما رسیده است؟

پاسخ:

از زمان‏هاى پیشین همواره شخصیت‏هاى بزرگ مورد احترام بوده و اعمال و رفتار و گفتار آنان مورد توجّه بوده؛ در این میان شخصیت خاتم پیامبران(ص) و امامان علیه السلام و اعمال و گفتارشان مورد توجّه ویژه است.
همان گونه که امروزه خبرنگاران و تهیّه‏کنندگان گزارش‏هاى خبرى در هر گوشه دنیا که حوادثى مهم روى مى‏دهد، حضور پیدا مى‏کنند تا بتوانند خبرهاى تازه‏اى را به گوشه و کنار جهان مخابره کنند، در صدر اسلام نیز کسانى به عنوان «راوى» همواره با پیامبر(ص) و ائمه علیه السلام همراه بوده و با امکاناتى هر چند محدود که در اختیار داشته‏اند، به ثبت سخنان و اعمال آنان اقدام کرده‏اند.
بخشى از مجموعه سخنانى که توسط بزرگان دین گفته شده، در کتب روایى و تاریخى ثبت شده و اکنون ذخایرى ارزشمند براى جهان اسلام به شمار مى‏رود و در اختیار مسلمانان است.
در این راستا نهضت امام حسین علیه السلام از حساسیت ویژه‏اى برخودار است و از دیگر رویدادهاى تاریخى بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. راویان و مورخان لحظه به لحظه این حرکت را دنبال کرده و در هر جایى و به هر مناسبتى، عمل یا سخنى از حضرت صادر شده، آن را ثبت کرده‏اند. سخنانى که بین امام حسین علیه السلام و نزدیکانشان همانند حضرت زینب و حضرت رقیّه و دیگران گفته شده، از همین نمونه است و آن‏هانیز در تاریخ به ثبت رسیده است.
درخصوص جریان کربلا، دو منبع وجود دارد که سخنان آن‏هارا به ما رسانده است:
منبع اوّل از خود دشمنان بوده اند. کسانى مانند حمید بن قحطبه که در سپاه دشمن بود و نقش زیادى در جنگ نداشتند. همان افراد، بسیارى از حوادث نقل کردند.
منبع دیگر خود اهل بیت و کسانى که همراه امام حسین علیه السلام بودند.که از آن‏ها حوادث و سخنان بسیارى نقل شده که در منابع تاریخى به ثبت رسیده است، مانند امام زین‏العابدین علیه السلام حضرت زینب(س) و دیگران که رسالت تبلیغ و زنده نگه داشتن نهضت عاشورا را بعهده داشتند.
ناگفته نماند که مقصود این نیست که هر چه را در مراسم مذهبى از گویندگان شنیدیم، بگوییم صحیح است و حتماً آن سخن توسط امام گفته شده است.
براى تشخیص صحت و سقم مطالبى که در این زمینه از گویندگان مذهبى مى‏شنوید، لازم است به گوینده آن و یا به منابع تاریخى و روایى که در این موضوع تدوین شده، مراجعه بفرمایید.
بنابراین برخى از گفتگوهایى که بین امام حسین و اهل بیت در سفر به کربلا صورت گرفته همانند دیگر حوادث نهضت عاشورا توسط راویان و مورخان ثبت گردیده و بخشى دیگر توسط اهل بیت علیه السلام نقل شده است.
----------------------------------------------------------------------------------------
پى‏نوشت‏ها:
1 - مقتل الحسین، مقرم، دارالکتب الاسلامى، بیروت، ص 176.
2 - الارشاد، مفید، مؤسسة آل‏البیت علیه السلام ، ج 2، ص 94 - 93؛ تاریخ الطبرى، محمد بن جریر الطبرى، بیروت، ج‏5، ص 421 - 420؛ کتاب جمل من انساب الأشراف، بلاذرى، دارالفکر، بیروت، ج‏3، ص 393.
3 - در کربلا چه گذشت (ترجمه نفس‏المهموم)، شیخ عباس قمى، انتشارات مسجد مقدس جمکران، قم، ص 449.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی