پاسخ کده

پاسخ به شبهات با گارانتی

پاسخ کده

پاسخ به شبهات با گارانتی

غیبتی شنیده ام اگر به آن فکر کنم گناه کرده ام؟

چهارشنبه, ۷ مهر ۱۳۹۵، ۱۰:۴۱ ب.ظ

پرسش:

غیبتی شنیده ام اگر به آن فکر کنم گناه کرده ام؟

پاسخ:

تفکر یک شخص یا معطوف به حال است یا معطوف به گذشته و یا معطوف به آینده. در هر سه صورت، تفکر باید به انسان کمک کند که او را در مسیر تکامل تحریک کند و سرعت بخشد. اما چون این سؤال در رابطه با تفکر معطوف به گذشته است.

تفکر معطوف به گذشته:

تفکر نسبت به گذشته باید سازنده باشد نه بازدارنده. به غیبتی که قبلاً شده می توان از این دو جهت (سازندگی و بازدارندگی) نگاه کرد.
گاهی این فکر می تواند سازنده باشد و این موقعی است که فرد بخواهد برای بازآفرینی عبرت، ندامت و محاسبه نفس به آن غیبت توجه کند.(1) این افکار قطعاً سازنده اند و به فرد کمک می کنند به گناهی که انجام شده با نظری دقیق نگاه کند و فرد بررسی کند که چه چیز باعث بروز این گناه شده است، چه زمینه ای به انجام آن کمک کرده است، چه افرادی در این غیبت لطمه خورده اند و او چقدر با این صفت زشت از مسیر حق و رشد منحرف شده است و چگونه باید به فردی که در مورد او غیبت شده کمک کند و آبروی او و... را حفظ کند و چگونه می تواند از تکرار این عمل خودداری کند.
گاهی این تفکر می تواند نقش بازدارنده داشته باشد و فرد را از مسیر رشد منحرف سازد و جلوی تکامل او را بگیرد و این موقعی است که فرد بخواهد کسی را بیشتر در نفس خود تحقیرکند، حسد و کینه خود را با فکر کردن به غیبت فرد آرام کند. فکری که انسان را تشویق کند که بار دیگر گناه غیبت را تکرارکند اگر جلوش گرفته نشود، فرد وارد عمل می شود و در زمینه مناسب دیگر باز زبان به غیبت فرد می گشاید یا دیگری را تشویق می کند تا لب به غیبت بگشاید.

دستور اخلاقی علما علمای اخلاق برای رشد معنوی ما دستورالعملی بسیار مفید بیان داشته اند.

 آنان اعتقاد دارند: برای اینکه فردی بتواند رشد اخلاقی خوبی داشته باشد، لازم است در قالب برنامه حرکت کند.(2) این برنامه عبارت است از:
1. مشارطه:

فرد که صبح از خواب بیدار می شود با خود شرط کند که می خواهم امروز از گناه اجتناب کنم و دور گناه نچرخم و تن به عبادت و اطاعت خداوند بدهم.
2. مراقبه:

 پس از شرط با خود در طول روز باید مراقب عهد و شرط خود بود و هر گاه دیدیم که از مسیر شرط و عهد خود (انجام واجبات و ترک محرمات) خارج شدیم، سریع باز گردیم و دقت نماییم اگر اشتباهی انجام شده تا جلو نرفته سریع باز گردیم.
3. محاسبه:

شب به شب، هنگام خواب، مروری کنیم بر روزی که سپری کرده ایم و به اعمال، افکار و گفته های خود توجه کنیم و ببینیم کدام مورد رضای خدا بود و کدام خلاف رضای خدا. تصمیم بگیریم اگر حقی از کسی ضایع کرده ایم جبران کنیم و اگر حق خدا بوده توبه کنیم و اگر عمل و عبادتی از او تلف شده آن را جبران نماییم و قضای آن را بجای آوریم و اراده کنیم و با برنامه ریزی دقیق تر (انتخاب دوست متدین، مطالعه کتب اخلاقی و دینی، معاشرت با صالحان، توبه، دعا و نیایش، دادن حق الناس، و...) از تکرار اشتباه جلوگیری کنیم و به تقویت باورهای دینی خود بپردازیم. پس تفکر نسبت به غیبت انجام شده جهت محاسبه و حساب رسی اشکال ندارد و این کار مورد پسند و توصیه ائمه ـ علیهم السلام ـ بوده است. چون این کار باعث عدم تکرار و رشد فرد می گردد.

نکته پایانی :

فکر کردن با خود، هیجان متناسب با آن فکر را ثمر می دهد. اگر فکر مثبت باشد، هیجانات و احساسات مثبت را به همراه دارد و اگر منفی باشد احساسات و هیجانهای منفی را با خود به همراه دارد و این هیجانات باعث عمل و رفتار می شود پس چه بهتر است انسان همیشه در افکار خود فکر مثبت و سازنده داشته باشد تا این افکار هیجان مثبت ایجاد کنند و سرانجام رفتار مثبت از ما سر بزند.(3)پاورقی:

1. حدیث زندگی، شمارة 15، سال سوم، بهمن و اسفند 1382، ص 7، (اقتباس).
2. قمی، عباس، خلاصه معراج السعاده، موسسه در راه حق، ص 199 ـ 198، اقتباس، بی تا.
3. استفاده از جزوة استاد دکتر عاطف، و نیز درس تست های فرافکن، رشته روان شناسی بالینی کارشناسی ارشد، موسسه امام خمینی قم، سال 1383.
معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

1-تفکر برتر : محمدرضا شریفی ، تهران سروش

2-گناهان کبیره : شهید دستغیب ، انتشارات تربیت


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۵/۰۷/۰۷
علی نظیف

غیبت

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی